На території України діють суворі норми щодо тимчасового зберігання непридатних хімічних засобів захисту рослин.
Утилізація непридатних пестицидів та агрохімікатів є суворо регламентованим процесом, що вимагає дотримання низки нормативних та технологічних вимог. Всі операції повинні проводитись ліцензованими організаціями, які мають відповідне технічне оснащення та кваліфікований персонал.
Сам процес утилізації може включати кілька методів:
✔️ термічну обробку у спеціальних печах при високих температурах;
✔️ хімічну нейтралізацію за допомогою спеціальних реагентів;
✔️ фізико-хімічні методи, такі як капсулювання.
Група відходів хімічних засобів захисту рослин становлять непридатні та заборонені до використання пестициди, виготовлені та накопичені ще за часів Радянського Союзу.
За наявною в інспекції інформацією на території Одеської області у 2024 році було завершено виконання послуги із забезпечення екологічно безпечного збирання, перевезення, зберігання, оброблення, видалення відходів виробництва, одержання і застосування біоцидів та фіто-фармацевтичних препаратів, включно з відходами пестицидів та гербіцидів, які не відповідають стандартам, мають прострочений термін придатності чи не придатні для використання за призначенням.
Наразі непридатні та заборонені до використання хімічні засоби захисту рослин, які зберігались ще з часів Радянського Союзу на території Одеської області ліквідовані у повному обсязі.
Згідно матеріалів останньої проведеної у 2023 році інвентаризації, на території Миколаївської області існує 6 /шість/ місць розміщення безхазяйних непридатних до використання та заборонених до застосування хімічних засобів захисту рослин (ХЗЗР), тари, забрудненої ґрунтової суміші та залишків будівель, загальною кількістю 226,87 тонн.
За дорученням Державної екологічної інспекції України фахівцями інспекції із залученням фахівців райдержадміністрації та органів місцевого самоврядування, розпочато обстеження таких місць зберігання непридатних до використання хімічних засобів захисту рослин та тари з під них.
Під час комісійних заходів розглядається ряд питань, зокрема щодо:
✔️ стану місця розміщення;
✔️ наявності правовстановлюючих документів на земельну ділянку;
✔️ фактичної кількісті розміщених ХЗЗР;
✔️ відомостей про власника об’єкта;
✔️ здійснення моніторингу за впливом об’єкту на довкілля;
✔️ здійснених заходів з рекультивації земельної ділянки під об’єктом розміщення ХЗЗР (у разі очищення території від непридатних ХЗЗР).
На теперішній час обстежено 2 місця розміщення безхазяйних непридатних до використання та заборонених до застосування ХЗЗР в межах Кам’яномостівської сільської територіальної громади та Врадіївської селищної територіальної громади, на території яких знаходиться щонайменше 124 тонни небезпечних відходів.
В подальшому зібрана інспекцією інформація буде надіслана до Державної екологічної інспекції України з метою створення реєстру місць зберігання непридатних до використання і заборонених до застосування хімічних засобів захисту рослин, тари від них для реалізації та виконання підпункту 4 пункту 12 Плану заходів з реалізації Національного плану управління відходами на 21025-2033 роки до Національного плану управління відходами до 2033 року, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27.12.2024 №1353-р.
Важливо пам'ятати, що самовільне поводження з непридатними хімікатами, включаючи їх викидання або захоронення, є порушенням законодавства і тягне за собою адміністративну відповідальність.
У разі виявлення таких відходів слід негайно повідомити спеціалізовані служби, уникаючи будь-яких самостійних дій!
Обстеження територій та місць зберігання небезпечних відходів тривають, інформація буде оновлюватися.